Hledat

    Search Results

    Zavřít

    Co je to vlastně ten koenzym Q10?
    A opravdu ho mé tělo potřebuje?

     

    Představte si, že je vaše tělo automobil. Dokonce nový automobil. Může jezdit na nekvalitní benzín? I zdravý organizmus potřebuje stravu obsahující všechny látky potřebné pro buněčnou obnovu: do zítřka vaše tělo vyprodukuje padesát milionů kožních buněk, ode dneška do týdne se ve vašem trávícím traktu obnoví celá sliznice.

    Každopádně na rozdíl od aut se lidské tělo obnovuje nepřetržitě. Naštěstí. Dá se říci, že až do pětadvaceti let věku organizmus roste a rozvíjí se víceméně automaticky. Po pětadvacátém roce se tělo začne zbavovat funkcí, které již nepotřebuje. A tak bychom mu měli začít trochu pomáhat.

    Koenzym Q10 je (či jen Q10) je vitaminu podobná látka, která hraje klíčovou roli v buněčném energetickém metabolizmu. Q10 přináší buňce materiál, který jí umožní vyrobit více energie. Q10 pronikne do mitochondrie, tzv. "továrny na energii", kde díky procesům buněčného dýchání vzniká adenosintrifosfát (ATP).
    Tato látka stojí za fungováním všech buněk v těle. Nefunguje zde však žádné předzásobení buněk. ATP je třeba do buňky průběžně doplňovat.
    Na energii jsou závislé zejména svalové buňky, proto obsahují podstatně více mitochondrií než jiné buňky. Dobrým příkladem tkáně v těle, jejíž buňky se vyznačují vysokou hustotou mitochondrií, je srdeční sval, jelikož potřebuje trvale velké množství energie.
     

    Dobré zdroje Q10

    Q10 se nachází v různých potravinách, mezi jeho nejlepší zdroje patří:
    •    vnitřnosti,
    •    maso,
    •    sleď,
    •    sójový olej,
    •    sardinky.
     
    Navíc lidské tělo si je schopno Q10 samo vytvořit. Proces vnitřní produkce Q10 se odehrává v játrech. Jak stárneme a také v důsledku některých chorob se schopnost těla vytvářet vlastní koenzym Q10 snižuje. Odborníci odhadují, že hladiny Q10 dosahují svého vrcholu kolem 20.-25. roku věku. Poté vlastní produkce Q10 začne klesat.

    Věda doposud neumí vypočítat, kolik přesně koenzymu Q10 získáváme z potravy, ale odhaduje se, že to je někde kolem 5-20 mg Q10 denně. Tělo si v zásobě chrání asi 1-1,5 gramu Q10. Nejvyšší koncentraci najdeme v srdci, játrech a ledvinách.
     

    Q10 a cholesterol

    Q10 a cholesterol sdílejí stejnou biochemickou cestu při svém vzniku v játrech. Studie ukazují, že některé léky na snižování cholesterolu tlumí v těle vlastní produkci Q10. Proto je vhodné Q10 doplňovat.
     
    Opravdu bezpečná látka
    Studie ukazují, že i když užíváte přípravky s koenzymem Q10 po delší časové období, nemá to žádný vliv na vlastní vnitřní produkci této látky. Bezpečnost přípravku Bioaktivní Q10 (Super, GOLD) dokládá více než 20 let výzkumu a zkušeností uživatelů.
     
    Co je Bioaktivní Q10?
    Po několik desetiletí patří Bioaktivní Q10 mezi světově nejprodávanější přípravky s Q10.
    Jedním z hlavních důvodů jeho popularity je fakt, že tento přípravek může doložit vysokou hladinu biologické dostupnosti.
    Koenzym Q10 je v tucích rozpustná látka, která je pro tělo obtížně vstřebatelná. Ale díky vysoce speciálnímu výrobnímu postupu, během kterého je Q10 smíšen s rostlinným olejem a vystaven patentovanému zahřívacímu procesu, jsou molekuly Q10 schopné se při běžné tělesné teplotě zcela rozpustit. Skutečnost, že molekuly Q10 se v tomto přípravku úplně rozpouštějí, je důvodem, proč může Bioaktivní Q10 (Super, GOLD) dosahovat tak vysoké biologické dostupnosti účinné látky.
     

    Fatka o Q10

    • Bioaktivní Q10 obsahuje Q10 v rostlinném oleji v měkké, světlo nepropouštějící želatinové kapsli. Tato receptura může doložit velmi vysokou biologickou dostupnost.
    • Bioaktivní Q10 se stal oficiálním referenčním přípravkem ICQA (International Coenzyme Q10 Association – Mezinárodní asociace koenzymu Q10).
    • Koenzym Q10 obsažený v přípravku Bioaktivní Q10 je shodný s koenzymem Q10, který se tvoří v těle (je tělu identický).
    • Forma Q10 použitá v přípravku Bioaktivní Q10 se přesně shoduje s přírodní trans-formou, která je zcela bez syntetických cis-izomerů.
    • Unikátní směs rostlinných olejů (z certifikovaného trvale udržitelného zemědělství) v želatinových kapslích.
    • Bioaktivní Q10 je zdokumentován ve více než 90 publikovaných studiích.
       

    Dokumentace Q10  

    Bioaktivní Q10 Gold byl testován v mnoha vědeckých studiích. Výzkumníci si vybrali tento konkrétní přípravek díky komplexní dokumentaci o své kvalitě, biologické dostupnosti a bezpečnosti.

    Dvě nejznámnější studie, ve kterých byl použit Bioaktivní Q10 Gold jsou:

    Q-Symbio - byla publikována v roce 2014 ve Journal of the American College of Cardiology, Heart Failure a stále přitahuje značný zájem po celém světe.

    KiSel-10 -  byla publikována v International Journal of Cardiology v roce 2013. Švédští vědci  zde zkoumali Bioaktivní Q10 Gold společně s Bioaktivní SelenoPrecise, zkoumali velké skupiny starších žen a mužů.

    KiSel-10 a Q-Symbio jsou studie, ve kterých se ukázalo, že jsou průkopnickými studiemi, zabývající se udržením kvality života.
     

    Velké rozdíly mezi přípravky

    Dosud proběhlo a bylo zveřejněno kolem 100 studií s našimi kapslemi Q10. Mnohé z těchto studií se věnovalo speciálně biologické dostupnosti přípravku. Test se provádí porovnáváním krevní hladiny ubichinonu Q10 před a po požití buď skutečného přípravku, nebo identického placeba. V průměru lze z těchto výzkumných dat, posbíraných z několika studií biologické dostupnosti vyčíst, že hladinu Q10 lze zvýšit více než dvojnásobně  (1x100mg Bioaktivní Q10 Gold denně) či trojnásobně (2x100mg Bioaktivní Q10 Gold denně) Bohužel příslušné potravinářské ani farmaceutické úřady nevyžadují, aby výrobci komerčně dostupných produktů Q10 dokládali biologickou dostupnost a účinek svých přípravků. Proto je vhodné volit Q10 přípravek od ověřeného výrobce, který může doložit data na základě publikovaného klinického výzkumu.