Vzorky krve poskytly materiál pro 18 studií
Aby vědci tento závěr dokázali, shromáždil vedoucí výzkumný pracovník Urban Alehagen, kardiolog z University of Linköping ve Švédsku, a jeho kolegové více než 50 000 vzorků krve od účastníků studie. Krevní vzorky, které skrývají odpovědi na nespočet otázek, byly uloženy v mrazících boxech pro další analýzy.
Od té doby měli vědci napilno.
Vědecký tým pokračoval ve zkoumání, jak hladiny selenu a koenzymu Q10 ovlivňují různé zdravotní parametry, a tak se podařilo provést řadu dalších studií s pozitivním výsledkem. Po původní studii KiSel-10 následovalo dalších sedmnáct studií a nyní se jejich celkový počet zvýšil na osmnáct.
Ta nejnovější byla právě zveřejněna v prosincovém čísle časopisu Nutrients* a zabývá se zdravím ledvin.
Může to být nejspolehlivější důkaz
Představte si to. Osmnáct samostatných studií, které všechny byly publikovány v uznávaných vědeckých časopisech, může doložit, že užívání těchto dvou produktů má zásadní dopad na zdraví a pohodu člověka.
Toto je pravděpodobně poprvé v historii, kdy věda přišla s tak spolehlivými důkazy, jak významné je doplňování naší stravy. Pro každého, kdo tvrdí, že doplňky stravy jsou plýtváním peněz, je těchto osmnáct studií povinnou četbou.
|